Deník nezaměstnanéhoVčera jsem absolvoval asi hodinový přijímací pohovor po telefonu. Musím říci, že to byla paráda, neboť jsem nemusel nikam jezdit, nikam chodit včas a být dochvilný, nemusel jsem se slušně oblékat a dbát na svůj vzhled, být hladce oholen a učesán, či chovat se přirozeně, což jsou všechno základní zásady u každého osobního pohovoru.

V domluvenou hodinu jsem se tedy jen rozvalil na kancelářské židli, nohy hodil pohodlně na psací stůl, na počítači jsem si zobrazil svůj životopis, kdybych měl povídat o své praxi a předchozích zkušenostech, nasadil jsem sluchátka s mikrofonem, abych měl volné ruce na poznámky, no a čekal na zavolání.


Proč se mnou dělali přijímací pohovor po telefonu?

Jedna personální agentura našla na webu můj online životopis a že se přesně hodím na pozici pro nějakého jejich zákazníka. Neřekli jakého přesně, ale prý splňuji všechny kladené požadavky. Zákazník ale na obsazení volného místa nějak moc spěchá, tak se rozhodli trochu zrychlit to výběrové řízení. Stačí prý pohovor po telefonu a pak mě pošlou do druhého výběrového kola přímo k zákazníkovi.

Povídali jsme si skoro hodinu o obvyklých věcech - představení jejich personální agentury, základní popis pozice u zákazníka, dotazy na mou praxi, kdy jsem musel popsat, co jsem kde dělal, co jsem měl na starosti, co jsem se naučil apod. Měl jsem svůj životopis na obrazovce PC, takže jsem se tím řídil a doplnil k tomu jen nějakou omáčku, aby to znělo dobře.

Snad jsem vyhověl po všech stránkách, včetně angličtiny, do které jsme přepli asi na pět minut, v rámci otestování mých jazykových znalostí. Nejsem žádný expertní angličtinář, ale řekl bych, že jsem mluvil zásadně lépe, jak paní z personálky.


Co následovalo na závěr toho pracovního pohovoru?

Ptali se mě, jaké mám požadavky na plat, jaký je možný termín nástupu, no a že pošlou mé materiály zákazníkovi. Příští týden mě pak bude čekat druhé kolo, tj. osobní pohovor u dané firmy. Nedalo mi to a znovu jsem se zeptal, zda mi nemůžou říci, o koho se jedná a co je to za firmu, že je nemíním obcházet, jen se chci lépe připravit na ten následující pohovor.

Tak mi to paní z personálky sdělila a já málem spadl ze židle! Jedná se o zákazníka, kam jsem asi před 14 dny posílal životopis a kde mám již také domluvený pohovor v příštím týdnu ;-)

Nu což, pěkně jsme si s paní popovídali a nebylo to k ničemu. Já byl naštvaný, že jsem ztrácel čas pohovorem, paní z personální agentury byla naštvaná, že nedostane provizi od zaměstnavatele za dohození uchazeče o práci. Moje chyba? Určitě ne, nemají ty slavné agentury tak tajit své zákazníky a mají raději říci na rovinu, o jaké místo a u jaké firmy se jedná.

2 comments

  1. Rostislav Stary // 15. dubna 2010 17:07  

    no a dopadlo to? :-)

  2. Jobie // 16. dubna 2010 2:19  

    Jak to dopadlo, popisuji v příspěvku - Jsem příliš "kvalifikovaný" na volné místo :-)

Okomentovat