Odpověděl jsem již na desítky inzerátů a stále jsem bez práce. Začínám sice teprve druhý měsíc hledání, takže si ještě vybírám volná místa dle své specializace a odpovídám jen na inzeráty, kde plně splňuji požadavky. Stále ale nejsem úspěšný. Když už mi nějaká firma alespoň odpoví (tak 1 z 10 obeslaných), tak dostanu zamítavou odpověď.

Ty zajímavé nabídky na práci, co jsem dostal přímo od pracovních agentur, které jsem obeslal, zůstaly také bez odpovědi, bez pozvání k osobnímu pohovoru, bez jakékoliv reakce. Fakt už nevím, co si mám myslet, že by bylo tolik stejně zkušených zájemců o jedno vysoce odborné místo?


Jsem diskriminovaný kvůli věku?

Chápu, že firmy, které dostávají desítky životopisů a žádostí o práci, tak nemůžou odpovídat na každou žádost zvlášť. Vyberou si nejvhodnější kandidáty, ty pozvou na osobní pohovor a na ostatní žádosti nemají čas. Když už jsem ale byl vybrán dle mých odborných znalostí a praxe ve svém stručném životopisu, tak bych předpokládal alespoň nějakou slušnost a očekával bych alespoň zamítavou odpověď.

Napadá mne pouze jediné logické vysvětlení, že jsem "skrytě" diskriminován kvůli věku a nic s tím nenadělám.

Ve svém stručném CV totiž neuvádím datum narození (chytrá rada od jednoho HR specialisty), ale na vyžádání pak pošlu detailní životopis, kde uvádím všechny podrobnosti a věk je jediná zásadní změna, která se někomu nemusí moc líbit. Mám mírně nad 40 a někomu to může připadat, že se nehodím do mladého a dynamického týmu, kam se většinou hledají noví kolegové.

Koho zajímá, že nevypadám ani na 30 let, že jsem sportovec, chodím s batohem a vypadám spíš jako nějaký student? Nikoho to nezajímá, neboť mě ani nepozvou k osobnímu pohovoru ;-)

Myslím si, že každý druhý posuzuje lidi nad 40 let dle vzorů, co má kolem sebe a já osobně neznám nikoho nad čtyřicet (kromě sebe), kdo by neměl plešku, nebyl mírně obtloustlý nebo nevypadal na starého psa. Myšlením je také plno lidí v tomhle věku považováno za "staré psy", které již není možno ničemu novému naučit.


Práce jen pro 25-35leté, starší mají smůlu?

Samozřejmě, žádná diskriminace kvůli věku na trhu neexistuje (ze zákona), ale ruku na srdce, drazí personalisté, co rozhoduje při třídění životopisů, které dostáváte? Absolvent po škole (bez praxe) má smůlu, lidi nad čtyřicet jsou zase "obvykle" staří na normální pozice, když se tedy nejedná o místa vedoucích, manažerů a vyšších šéfů.

Tak, co s tím?

Mládí v "hajzlu", do důchodu daleko a dle životopisu jsem už dle mnohých starej pes. No asi se budu muset znovu narodit, nechat si změnit jméno a "mírně" upravit věk, aby mě alespoň pozvali k pohovoru a viděli, že jsem mladý tělem i duchem :-))

4 comments

 1. Mira // 9. února 2010 20:15  

  Plně souhlasím, věk je překážkou a též neuvádím věk na žádostech o práci. Tady jsem našel stejnou radu na jakýchsi angl. stránkách:

  "If you are older, scan your resume to make sure you don't disclose your age via years of experience, etc. This is especially important in IT jobs."

 2. BezPrace.info // 10. února 2010 6:29  

  Míro, díky za doplnění, je vidět, že ta věková diskriminace existuje na celém světě. Pro zajímavost, objevil jsem stránky Plus50, které se zabývají diskriminací osob nad 50. Zde jeden citát z jejich článku:

  "Problém věkové diskriminace se na poli zaměstnanosti v našich zeměpisných šířkách řeší již delší dobu, a to nejen v rámci odborné veřejnosti. Domníváme se, že se v širších souvislostech jedná spíše o problém celospolečenský. Každý z nás zřejmě již slyšel o situaci, kdy má například firma několik kandidátů s prakticky podobným odborným profilem, liší se však rokem narození."

  Možná, že si měli dát do názvu spíše Plus40, neboť stejně na tom jsou i uchazeči o práci, kterým je 40 a více :-)

 3. Anonymní // 18. února 2010 18:59  

  Myslím že člověk mírně nad 40 má úplně ideální věk a dostatek praxe. Oproti například osmadvacetileté slečně má stokrát lepší pozici. Kromě věku a pohlaví ji diskriminuje i kratší doba praxe, která je v krizi zásadní, na zaučování není čas ani peníze.

 4. Jobie // 19. února 2010 4:36  

  To si také říkám, ale vysvětlujte to personalistům a HR managerům. Záleží ale na pozici, ta slečna bude mít jistě výhodu jako barmanka, asistentka, recepční a jako chlap bych neuspěl. Pak že jsou ženy diskriminované :-)

Okomentovat