Deník nezaměstnanéhoJsem už nějak unavený z toho neustálého hledání práce a to jsem vlastně teprve začal. Skoro každý den teď chodím někam na pohovor, ale nic není ještě jisté. Buď se ozvou (až posoudí další uchazeče) a nebo mě bude čekat pozvání na další kolo s někým dalším z firmy.

Hledat práci je opravdu asi nejtěžší práce, neboť není vidět žádný výsledek, žádné uspokojení z dobře vykonané práce. Práce od rána do večera a stále dokola to samé, bez možnosti to nějak ovlivnit nebo zlepšit.

Dnes jsem byl na jednom pohovoru, kde mi nabídli, že by měli práci, ale můžu pro ně dělat jen jako OSVČ (na fakturu). Dostal jsem i návrh nějaké smlouvy, kterou jsem lehce prolítnul a nic moc tedy. Firma neručí vůbec za nic, nemám na nic nárok a vypovědět to můžou kdykoliv, třeba druhý den, když se jim nebude něco líbit. Já tam nemám žádné záruky, nemám na nic nárok, splatnost mé faktury bude 20 dnů po ukončení měsíce.

Vypadá to, že tedy budu dělat skoro dva měsíce "zadarmo" a pak mi teprve zaplatí. Zaplatí? To je ještě ta správná otázka do pranice!

Zítra jdu sice na další pohovor, kde snad nabízí normální pracovní poměr, ale nevím. Je konec měsíce a ta smlouva na práci jako OSVČ je již od příštího týdne, takže bych mohl mít hned alespoň nějakou práci a snad i nějaký příjem (když pak zaplatí fakturu). U ostatních firem je to ještě běh na dlouhou trať a to bez nějaké jistoty, že mě vůbec vezmou.

Začnu asi jako ta "osoba samostatně výdělečně činná" (kdo tento termín vymyslel, to musel být teda lumen!), ale zkusím tu smlouvu ošetřit tak, abych mohl dát také nějakou výpověď a třeba nastoupit někam do normální práce, kdybych něco našel v dalších dnech. Současně s tím podepsáním smlouvy jako OSVČ mě totiž vyrazí z evidence na Úřadu práce a musím si sám platit sociální a zdravotní pojištění. V souvislosti s tím, že nevím, zda vůbec dostanu proplacenou fakturu, to je docela riziko.

Navíc, budu muset ještě poslouchat, že jsem příživník státního rozpočtu, když pracuji jako OSVČ - Jak se stát OSVČ a nebýt "příživníkem" ;-)

Co ale mám dělat? Počkat ještě, až najdu nějakou normální práci nebo to risknout a začít jako OSVČ? Budu mít sice více peněz a bude záležet jen na mě, jak se osvědčím a co dokážu. Sákriš, fakt ještě nevím...

0 comments

Okomentovat