Možná ne každý ví, že Job portály většinou vydělávají peníze na tom, že umožňují firmám za poplatek inzerovat volná místa, příp. si účtují předplatné za přístup do databáze životopisů. Uchazeči o práci sice zdarma nahrávají své životopisy a plní obsah stránek na Job portálech, vydělává na tom ale někdo jiný.

Je to v pořádku, neboť vytváření a provoz stránek něco stojí, jen na reklamě se vydělávat nedá a dobré Job portály s vysokou návštěvností nabízí i dobrá volná pracovní místa od významných firem.


Jak nechat životopis vydělávat na internetu?

Umíte-li trochu anglicky, tak můžete také na svém životopise vydělávat. Stačí ho zdarma publikovat na Resumark.com, což je pracovní portál pro celý svět (ano, je tam i pár CV z Czech Republic), který nabízí zdarma možnost publikovat životopis a pro firmy také zdarma možnost inzerce volných pracovních míst.

- Resumark.com - Get Paid to Post Resume Online!
"Make $1 every time an employer downloads your resume. Post Jobs for Free and Search Resumes for Free."
Vydělávajte na svém životopisu na job portále!
Pracovní portál Resumark.com vybírá jen poplatky od firem za každý životopis, který si firma stáhne. Firmy tedy neplatí žádný měsíční paušál za přístup k životopisům ani za publikování svých volných míst. Danému portálu jen zaplatí $3 dolary za každý životopis, co si chtějí stáhnout. (U všech CV se totiž nepublikuje celé jméno ani kontakt na uchazeče, to dostanou firmy, až po zaplacení.) Firmy, které hledají pracovníky, si tedy vyhledají dle klíčových slov (profese, lokalita) pár životopisů a hromadně zaplatí (3 dolary x počet CV).

Nejlepší na tom je to, že každý kandidát na volné místo, jehož životopis nějakou firmu zaujme, dostane $1 dolar jen za to, aby firma viděla celý životopis. Částka se připíše na interní účet na portálu každého uchazeče o práci, tedy lépe řečeno, každého, kdo tam nahrál svůj životopis. V osobním profilu je vidět kompletní statistika, kolik firem si stáhlo životopis a kolik jsme na tom vydělali.

Není to moc závratná částka, ale když si váš životopis chce prohlédnout třeba 10 firem, tak už máte na kontě 10 dolarů, 100 firem je 100 dolarů,... Zaměstnavatel platí jen za to, že si může prohlédnout celý váš životopis a dostane se ke kontaktním informacím.


Chcete životopis? Zaplaťte!

Pro firmy je daná služba výhodná, neboť nemusí platit vysoký měsíční paušál za přístup k databázi uchazečů o práci a nemusí ani platit za každé volné místo, které chtějí na portálu publikovat. Vyberou si jen kandidáty, kteří je zajímají a zaplatí jen za vybrané životopisy. Proč toho tedy nevyužít a při hledání práce nevydělávat na svém životopise?

Chce to ale umět trochu anglicky, aby si každý mohl přečíst podmínky a byl schopen vyplnit ten základní formulář na daném portálu. Ideální je to také pro všechny, co by měli zájem pracovat v cizině a mají třeba i životopis v angličtině. Ten se tam dá přímo vytvořit online, jako na ostatních Job portálech, je ale možné nahrát již hotové CV v obvyklých formátech (Word, PDF, Txt), což je mnohem rychlejší.

Na daném portálu najdete hlavně volná místa v USA, ale i ve většině zemí Evropy (z ČR tam žádná práce není). Zkoušel jsem tam např. najít práci v Anglii nebo v Německu a těch nabídek na práci je tam docela dost, až jsem byl překvapen.

Takže, příště asi nebudu nikam posílat své CV, ale zkusím ho agenturám a firmám prodávat s linkem na daný portál :-)

1 comments

  1. Mirek // 23. února 2010 20:47  

    Že si portály účtují poplatky za přístup k životopisům lidí mě nepřekvapuje. Spíše mne pořád udivuje, jak velkou provizi si účtují personální agentury, které většinou jen vezmou životopis a dodají nějaké firmě. Když někoho taková firma zaměstná, tak musí agentuře zaplatit provizi za dohození kandidáta ve výši klidně 1-3 měsíčních platů nebo mají domluvenou nějakou jinou provizi.

    Díky za dobré nápady a myšlenky tady na blogu.
    Mirek

Okomentovat