V návaznosti na úvodní příspěvek, kde jsem popisoval podvodné nabídky na práci z domova, bych chtěl uvést některé konkrétní příklady, na které jsem narazil při hledání práce na internetu. Znovu důrazně doporučuji se takovým nabídkám obloukem vyhýbat. Někdo to sice může považovat za legální a výhodné nabídky, které přinášejí zisk.

Já ale všechny takové nabídky považuji za podvodné, neboť to nejsou nabídky na práci, ale jedná se o "obyčejný" dealerský prodej zboží, kdy navíc je nutné si ještě za nemalý peníz zakoupit nějaké "úžasné" vzorky za "výhodnou" cenu.

Na internetu se to hemží "zajímavými" adresami typu DomaciJob.cz, když ale zadáte adresu z inzerátu, tak to skočí na další "lákavou" adresu PraceVedenazDomu.cz, kde se nabízí jedna z takových typických "pracovních" pozic:

Práce vedená z domu:
"Práce, brigáda a přivýdělek vše z pohodlí domova"

Práce vedená z domu - Práce, brigáda a přivýdělek vše z pohodlí domova
Další takovou "zajímavou" adresou je třeba JobDoma.cz, což je úvodní stránka stejná jako dalších asi 50 internetových adres, které se liší jen cílovou adresou dealera, kam to pokračuje, když kliknete na tlačítko "vstupte":

Práce z domu:
"Práce vedená z domu, odměny na úrovni, časová nezávislost."

Práce z domu - Práce vedená z domu
Po stisknutí tlačítka "vstupte" se dostanete na stránku dealera dané firmy. V tomto příkladu se jedná o adresu InternetJob.cz/lucieb/, ale takových podadres jsou na českém internetu stovky, možná tisíce:

InternetJob - Podnikani z domu

Jak se podvodné nabídky na práci projevují?

Mám v archívu asi 50 podobných webových adres s lákavými názvy, které všechny směřují na nějaké další pofidérní adresy. Všechny takové "úchvatné" nabídky se vždy snaží přesvědčit o výhodnosti takového podnikání, chtějí nalákat na zapojení se do systému a projevují se následujícími charakteristikami:

--> Obecné povídání o možnostech výdělku
"Práce vedená z domu je dnes oblíbeným a rostoucím trendem. Práce z domova je stále oblíbenější, protože přináší velké množství výhod. Domácí práce je v poslední době také stále rozšířenější a to z důvodu nejen časového, ale hlavně z důvodů rozšířenosti výpočetní techniky a Internetu, díky kterým je domácí práce velice efektivní"

Nic se nedozvíte, jen se v každé větě opakovaně objevují ta samá slova, která lidi obvykle vyhledávají na internetu. Omílá se práce z domu, domácí nenáročný přivýdělek, že "pracujete pro sebe, určujete si počet hodin, žijete a pracujete kdekoliv chcete, trávíte čas se svojí rodinou a přáteli..."

--> Časově nenáročný přivýdělek na rostoucím trhu
"To co nabízíme je něco jako internetový obchod s výrobky v oblasti Wellness – vnější a vnitřní péče o tělo. Tento trh se právě otevírá a lidé začínají investovat do zdraví a sebe samých. Takže trh je stále velký a hlavně výrobky jsou spotřební s měsíční frekvencí takže jde o opětovné nákupy."

Často se zdůrazňuje velký a rostoucí trh, o který mají lidé neustále zájem (podvědomě se snaží vsugerovat, že hodně vyděláme), no a náhodně se již dozvídáme, o čem to asi bude (zmínka o Wellness produktech).

--> Finanční zisk odpovídá jen našim schopnostem
"Když už umíte prodávat výrobky, začnete přemýšlet o další části zisku a to je velkoobchod. Ten funguje tak, že velkosklad Vám začne posílat velkoobchodní zisk od 1% do 15% za prodej výrobků Vašeho týmu tedy distributorů které Vy zaregistrujete. Tady je kouzlo velkoobchodních peněz"

Na všech stránkách se vyzdvihuje, že záleží jen na našich schopnostech a můžeme vydělávat pohádkové peníze. Vše opět doplněnou vycpávkovou vatou o ničem, jak se musí jít za svým cílem, že pohádkové peníze na nás jen čekají.

--> Nedozvíte se nikde předmět podnikání
"Předmět podnikání - Kompletní seznam výrobků a další nástroje jak úspěšně prodávat získáte zdarma vyplněním a odesláním níže uvedeného dotazníku."

Všechny "úžasné" pracovní nabídky se vyznačují tím, že se nikde nedočtete, o co se konkrétně jedná, jaké produkty budete prodávat. Nikde nepíšou, že se jedná o normální pyramidu a vy se dostanete až někam na konec, tedy budete jen vydělávat na ty před vámi, jestli se vám vůbec podaří něco prodat. To ale nikomu nevadí, neboť dealeři mají provizi i za to, že vás sehnali a přesvědčili.

--> Zdůrazňování férového jednání
"...cokoliv chcete dělat a být v tom úspěšný vyžaduje určitou investici, někdy větší někdy menší. Aby jste mohli nakupovat výrobky s 50% slevou z velkoskladu potřebujete licenci (registrační smlouvu), ale navíc k licenci dostanete produkty převyšující hodnotu licence. To je více než férové jednání."

Také pozor na nabídky, kde se nějaké kecy a obhajoba počátečních investic (provizí, poplatků) na zakoupení vzorků (reklamních materiálů, školení, výukových materiálů) obhajuje férovým a čestným jednáním. Když to někdo tak urputně zdůrazňuje, tak tomu o to víc nevěřím.

--> Malá investice do vlastního podnikání
"Každý obchod na začátku něco stojí. To je fakt. Ale pravda je ta, že pokud je Vaše touha dostatečně silná, tak určitě najdete cestu jak začít. Neexistuje mnoho příležitostí s neomezeným potencionálem, kde můžete začít doslova za pár tisícovek a pak jen kopírovat úspěšné."

No a někde na závěr, až jsme dostatečně "zmasírovaní" obecnými kecy o pohádkovém výdělku, až se necháme podvědomě nalákat, jak všechno půjde skoro samo, tak se dozvíme "maličkost". Nejprve musíme zaplatit nějaký poplatek, koupit nějakou "registrační" sadu nebo návod. Cena je obvykle kolem 3-5 tisíc (dle firmy a produktu).

--> Zdůrazňování výhod zakoupení vzorků
"Registrační sada obsahuje základní program výrobků které se nejvíce prodávají a jsou v 'prodejní' hodnotě 3.430,- takže pokud prodáte produkty z této registrační sady nestojí sada nic a ještě na ní vyděláte, ale doporučuje se tyto výrobky vyzkoušet aby jste měli představu co prodáváte."

Ha ha ha, "pokud prodáte produkty z této registrační sady, nestojí sada nic" - to by se snad mělo někde vytesat do skály! Navíc, když takové výrobky vyzkouším, tak už nebudu mít co prodávat a budu muset koupit další výrobky, že? Chytré. Takové balamucení lidí by snad mělo být trestné a je smutné, že na takové "pracovní nabídky" a na takovou "úžasnou práci z domu" se nechá nalákat stále plno lidí.


Všechny takové nabídky na práci jsou sice právně legálním podnikáním, ať to ale alespoň takoví podnikatelé neoznačují za nabídky na práci, neboť to není práce. Ať si každý obchoduje s čím chce, prodává, co chce, ať si láká další dealery a prodává jim své úchvatné prodejní vzorky. Ať to ale, prosím, nebalí do té omáčky, že se na tom dá úchvatně vydělat! Není to pravda a spamování inzertních serverů, jak jsem popisoval minule, o tom svědčí nejlépe ;-)

5 comments

 1. Anonymní // 19. srpna 2010 12:24  

  Dobrý den, super článek. Naprosto souhlasím. nedávno mě můj kámoš lákal do nějaké firmy(jméno jsem zapoměl:D). Celé dvě hodiny mě u mě doma lanařil jako blbec a pořád opakoval"pojd do toho vždyt jsme kámoši" a podobně. nakonec ze mě tahal peníze:
  Základní seminář společnosti 2600kč
  Registrační sada pro zahájení práce + výrobky na vyzkoušení 4290kč
  Výrobky pro prodej 40000kč
  Reklamní stránky + vlastní virtuální kancelář 2990kč
  No jsem blbej, že jsem do toho nešel :D
  Prej tohle je jen malá investice, která se mi tak do dvou nejvýše tří měsíců vrátí :D
  Kámoš už po tomhle se mnou přestal mluvit, no asi nejsem pro něho dost dobrej, když nehodlám zaplatit tu maličkou investici :D :D :D

 2. Jobie // 19. srpna 2010 18:13  

  "Kámoš už po tomhle se mnou přestal mluvit, no asi nejsem pro něho dost dobrej, když nehodlám zaplatit tu maličkou investici..." To je dobré, já bych řekl, že spíše nejsi dost blbej, abys naletěl na takovou blbost :-)) Jsem rád, že je víc lidí, co na takové blbosti neskočí. Ať se daří a dík za komentář.

 3. Anonymní // 6. dubna 2011 13:53  

  To anonymní: Není řeč náhodou o firmě EF CZ s.r.o., ta běžně lanařila mladé lidi do 25 let do svých řad a nabízela jim pozici Obchodního zástupce.

  Probíhalo to tak, že kamarád zlanařil další kamarády na vstupní školení, kde museli po skončení podepsat šibeniční smlouvu, kde byla skrytě napsána věta o vstupních poplatcích, povinnosti vzít si stavební spoření u vybrané spořitelny a zlanařit další ke spoření, povinnosti uzavřít penzijní a životní pojištění atd.

  Poškození dali firmu do Juda, o jejích praktikách se dozvěděla ČNB, dotyční písemně odstoupili od smlouvy, firma se cukala, takže došlo i na soud, ale nakonec ti napálení mlaďoši vyhráli.

  Kruté je, že je napálili a podrazili nejlepší kamarádi případně blízcí.

 4. Anonymní // 2. července 2011 11:01  

  Dobrý den, bohužel jsem vaše stránky našel pozdě. Už jsem si objednal balíček informací za necelých 500Kč. Když jsem to řekl rodičům, nejdřív mě otec seřval, že jsem padlej na hlavu :D a že ten člověk co to nabízí je podvodník a pak na adresu uvedenou na stránkách napsal, že to ruší a ať pošle zpět peníze. Tak snadky to dopadne dobře. Teď už si budu každou nabídku podle hesla:“Nedůvěřuj, ale prověřuj“ prověřovat a to velmi podrobně.

 5. Anonymní // 19. září 2014 9:25  

  Tady někdo mluví jako zaměstnanec, dostal od zaměstnavatele vše zadarmo, ale všechno něco stojí, jakýkoliv začátek ve firmě. Pochybuju, že si někdo otevře obchod a zboží do něj zaplatí dodavatelům až po 5 ti letech, co začne vydělávat. Nic není zadarmo.

Okomentovat