Deník nezaměstnanéhoTakže, hned první pracovní den v novém roce jsem věnoval Úřadu práce, kde jsem se, po předchozí ztrátě zaměstnání, registroval jako nezaměstnaný. Práci si budu hledat sám, neboť nečekám, že by mi Úřad práce něco nabídnul.

Šlo mi jen o to, abych dostal nějakou základní podporu v nezaměstnanosti a aby za mě ÚP platil sociální a zdravotní pojištění, než si najdu novou práci. Proč toho nevyužít, když jsou takové možnosti a pěkných pár let jsem do toho systému přispíval?

Jak jsem předpokládal, když jsem si chystal přes víkend podklady pro návštěvu úřadu, tak jako všude ve státě je i na ÚP plno byrokracie, formuláře, papírování, no a pomoc skoro žádná. Kdo by čekal, že tam dostane nějakou konkrétní práci nebo nabídku na rekvalifikaci, tak ať na to rovnou zapomene - to říkám dopředu dle vlastní zkušenosti ;-)

Jaké dokumenty potřebujeme pro Úřad práce?

Všechny potřebné doklady bychom měli dostat při ukončení pracovního poměru od našeho posledního zaměstnavatele, takže si stačí udělat kopie a navštívit Úřad práce. Do evidence uchazečů o zaměstnání budeme zařazeni ke dni podání žádosti. Požádáme-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení předchozího pracovního poměru, budeme zařazeni do evidence již ode dne následujícího po skončení zaměstnání.

Jaké dokumenty potřebujeme od posledního zaměstnavatele:

- Potvrzení o předchozím zaměstnání (zápočtový list)
- Potvrzení o průměrném výdělku
- Evidenční list důchodového pojištění

Pro registraci na ÚP je potřeba ještě vyplnit nějaké formuláře, které můžeme vyplnit přímo na místě, příp. si je stáhnout a vyplnit předem z webovských stránek MPSV, kde je najdeme v sekci Formuláře ke stažení pro občany. Jednání na Úřadě práce je pak mnohem rychlejší, neboť máme doklady již připravené.

Jaké formuláře pro Úřad práce musíme ještě vyplnit?

- Žádost o zprostředkování zaměstnání
"Pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání při ztrátě zaměstnání je třeba podat žádost o zprostředkování zaměstnání. Uchazečem o zaměstnání se může stát občan splňující podmínky pro zařazení do evidence a vedení v evidenci podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Žádost obsahuje údaje potřebné pro zařazení do evidence, vedení v evidenci a zprostředkování zaměstnání úřadem práce."

- Žádost o podporu v nezaměstnanosti
"Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí uchazečům o zaměstnání v případě splnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Je potřeba o ni požádat podáním Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, která obsahuje údaje o skutečnostech rozhodných pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti."

Jsem registrován na ÚP...

Tímto dnem jsem tedy úspěšně registrován, Úřad práce mi snad přidělí podporu v maximální možné výši, díky mému předchozímu vysokému výdělku, SP / ZP za mě bude platiti stát. Ještě to tedy musím nahlásit zdravotní pojišťovně a na sociálce, ale to zas nechám na zítra a dnes jdu už na pivo :-)

Jó, je to docela pohodička být nezaměstnaný. Jak dlouho mi to "nadšení" ale vydrží?

7 comments

 1. MyBlackSheep aka Ovec // 28. dubna 2011 22:51  

  *palce nahoru*
  jake dokumenty jsou potreba k nastupu na pracovni urad se clovek z jejich stranek nedozvi (at zije prehlednost) avsak vy jste mi pomohl. Dekuji!
  A GL s hledanim
  MB

 2. Anonymní // 15. srpna 2012 11:33  

  Také děkuji. Až načerpám zkušenosti, přidám další komentáře.
  MX

 3. Anonymní // 26. září 2013 12:44  

  Dobrý den a co když mi můj ex-zaměstnavatel potřebne dokumenty včas nevystaví? Není možné je doložit dodatečně?

 4. Jobie // 28. září 2013 7:40  

  Doložit dokumenty na úřad později, to vám asi neprojde, ale doporučuji se tam zastavit nebo tam alespoň zavolat a zeptat se konkrétně, co s tím dělat. Zaměstnavatel má povinnost vám ty doklady vystavit, když končíte v práci.

  Hodně zdaru přeji!

 5. Anonymní // 12. listopadu 2015 20:01  

  muzu se registrovat kdyz sem OZP

 6. Petra // 21. srpna 2016 11:32  

  Můžu se zaregistrovat na úřadu práce, když jsem po roce ukončila prac.poměr a do druhého zaměstnání jsem měla nastoupit po 3 týdnech. Jenže nastaly mi zdravotní problémy pro které nemohu nastoupit. Můžu se nahlásit na úřad práce, když jsem 3 týdny po ukončení pracovního poměru?

 7. Anonymní // 27. srpna 2016 15:13  

  Synovi bude v září 26 let a studuje poslední rok navazující magisterské studium. Může se zaregistrovat na úřadě práce, aby nemusel hradit zdravotní pojištění?

Okomentovat