EURES (EURopean Employment Services – Evropské služby zaměstnanosti)Počet nezaměstnaných stoupá nejen v ČR, ale nezaměstnanost se zvyšuje v celé Evropě i v USA. Najít volné pracovní místo je tak mnohem obtížnější a některé regiony s tím mají a ještě budou mít velké problémy. Co ale dělat, když v našem regionu nejsou žádné firmy, co by nabíraly nové pracovníky? Co dělat, když všude jen propouštějí?

Vypadá to, že jedinou možností, jak získat nějakou slušnou práci, je stěhování za prací. V rámci ČR je to vždy jednodušší, ale práci lze sehnat i v zahraničí. Zájemce o práci v zahraničí musí mít ale základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá.

Rozepsal jsem to více v příspěvku - Práce v zahraničí bez znalosti jazyka.


Kde se dá najít práce v cizině?

Záleží vždy na oboru, kdy mně osobně se již několikrát podařilo najít dobrou práci v zahraničí jen díky českým portálům na internetu. Výhodou je, že umím anglicky, mám připravený životopis v angličtině, jsem schopen napsat pěkný úvodní dopis a také se domluvím po telefonu, když někoho v cizině moje žádost o práci osloví. Znalost jazyka je bezkonkurenční (základní) výhoda, neboť v ČR bude stále méně práce a nevím, co bych dělal bez znalosti angličtiny.

Vždy jsem využíval internetové portály Jobs.cz (Evropa), Monster.com (celý svět), neboť se tam dalo najít plno dobrých pracovních nabídek a záleželo jen na následné komunikaci s potenciálním zaměstnavatelem. V poslední době se ale často dívám i na portál EURES, na který je napojeno Ministerstvo práce a sociálních věcí.


EURES - Evropský portál pracovní mobility

"Službu EURES (EURopean Employment Services – Evropské služby zaměstnanosti) nabízí veřejné služby zaměstnanosti všech 27 členských států EU, dále Norska, Islandu a Lichtenštejnska, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Dohodu o účasti v síti EURES má i Švýcarsko."

Nabídky práce v cizině
"European Commission - EURES - Vám nabízí snadný prístup k informacím o pracovních místech a príležitostech ke vzdelávání v Evrope. Volná pracovní místa v 31 evropských zemích, životopisy uchazečů o zaměstnání, údaje o životě a práci v zahraničí a spousta dalších informací poskytovaných prostřednictvím sítě EURES."

Na portálu se nachází databáze volných pracovních míst v členských státech sítě EURES, je také možno vložit vlastní profesní životopis do databáze životopisů, příp. se seznámit se životními a pracovními podmínkami v jednotlivých zemích EU.

Každý členský stát na tomto portálu uvádí veškeré informace, které zájemci o práci v jiném státě potřebují a které souvisí s přesunem do jiné země EU za prací a životem, tj. legislativa, sociální systém, životní podmínky v cizí zemi, daně v cizině, pracovní smlouvy.

Volných pracovních míst je tam opravdu slušná nabídka, záleží jen na naší schopnosti hledat, vybrat si z nabídky a následně umět přesvědčit potenciálního zaměstnavatele. Přeji tedy hodně sil a štěstí v hledání dobré práce v cizině! Není to jednoduché, ale odvážnému štěstí přeje.

Tip pro zájemce o práci v zahraničí:

Víte, že životopis můžete uveřejnit na jobs portálech a ještě si za to nechat platit? Nic to nestojí, jen je nutno se zaregistrovat a nahrát CV. Každý zaměstnavatel, který si ho chce stáhnout vám zaplatí 1 dolar.

Píšu o tom více v příspěvku - Nechte svůj životopis vydělávat na internetu.

1 comments

  1. Anonymní // 26. dubna 2015 15:48  

    jsou to keci.prace je dost.lidi nechtej delat.radsi berou podpory.

Okomentovat