"...hledám práci, neboť jsem už půl roku bez práce a stále nemůžu nic najít. Na internetu je sice hodně nabídek, ale když odpovím a pošlu životopis, tak mi buď vůbec neodpoví nebo napíšou, že dali přednost někomu jinému. Zdá se mi, že většinou mé CV končí někde v koši."

Bývalý kolega, který už delší dobu nemůže najít práci, se asi přesně dostal do situace, o které jsem psal minule - Jak najít práci a získat nové zaměstnání.

(Pro vysvětlení, že krize se týká všech profesí, tak ten kolega je počítačový odborník, umí programovat, domluví se anglicky, no a přesto nemůže nic najít.)

Proč mi nikdo neodpoví, když pošlu životopis?

To je ten největší problém, že nám nikdo ani neodpoví (hlavně u pracovních agentur). Najdeme nějaký inzerát na volné pracovní místo, napíšeme pěkný úvodní dopis, připojíme životopis a čekáme na odpověď. No a ono nic!

Proč některé pracovní agentury nebo firmy ani neodpovídají? Proč dají přednost jinému kandidátovi? Co děláme špatně, že nám volné pracovní místo nenabídnou ani nám neodpoví? Co bychom měli zlepšit? Napadají mne jen následující důvody:

1. Naše odbornost neodpovídá nabízené pozici

Hlásíme se na místo, na které nemáme vzdělání nebo praxi, nesplňujeme všechny požadavky zaměstnavatele. V dnešní době již skoro nikdo nepřistoupí na nějaké sliby, že se něco rychle naučíme. Zájemců o práci je totiž mnohem více a každá firma dá přednost někomu s více zkušenostmi, znalostmi a vzděláním.

Řešení? Musíme se zlepšit v dané oblasti a když máme zájem o nějaké konkrétní místo, tak musíme mít alespoň minimální zkušenosti a znalosti (kurzy, samostudium, rekvalifikace).

2. Máme moc vysokou odbornost a vzdělání

Tohle je opačný extrém, kdy se hlásíme na místo, na které si každý HR personalista představuje nějakého "juniora" s krátkou praxí, kterého si firma sama vyškolí, kdo nebude mít moc odborných znalostí a bude pro firmu levnější. (To je asi problém toho kolegy výše, kterého ani nepozvou k pohovoru, když vidí jeho praxi.)

Řešení? Pro takové pozice je asi nutné vymazat nějaké informace z životopisu. Není nutné uvádět všechna školení, odborné kurzy, praxi v cizině, všechny znalosti. Takové informace totiž naznačují, že budeme asi moc drazí.

3. Jsme příliš "mladí" a nemáme žádnou praxi

Klasický problém u absolventů škol všech stupňů, kdy vůbec nezáleží, zda práci hledá absolvent střední nebo vysoké školy. Někteří zaměstnavatelé se v dnešní době vyhýbají náboru absolventů, neboť bez praxe nepřinášejí okamžité výsledky, nemůžou je ani hned vyhodit.

Řešení? Již v průběhu studia si každý student může (musí) najít nějakou praxi. Trochu si přivydělá, ukáže svou aktivitu, získá ale hlavně alespoň minimální praxi a zkušenosti.

4. Jsme příliš "staří" do firemního kolektivu

Tento "diskriminační" element hraje stále roli při rozhodování, koho firma přijme na dané místo v "mladém dynamickém kolektivu". Žádná firma sice nikdy neřekne, že někdo je starý (je to snad i proti zákonu). Vždy se to zakulatí tak, že se dala přednost jinému zájemci s většími odbornými předpoklady.

Řešení? Moc není. Neuvádět v životopisu datum narození je sice částečným řešením, ale věk uchazeče se dá poznat z délky praxe nebo dle roku absolvování nějaké školy.

(Rozepsal jsem se o tom více v příspěvku - Jak se bránit věkové diskriminaci.)

5. Je příliš mnoho zájemců o volné místo

S tímto nic neuděláme. Dnes je krize a na každé místo připadá 5-10 (někdy i více) uchazečů. Nemůžeme se tedy divit, že naše žádost o volné pracovní místo není přijata, že náš životopis neodpovídal přesně profilu, že přednost dostal jiný uchazeč.

Řešení? Není. Možná, až odezní krize a firmy začnou opět více nabírat zaměstnance, až se sníží nezaměstnanost. Do té doby nezbývá nic jiného, než stále dokola zkoušet štěstí a hledat práci, kde se dá.

Přeji tedy všem hodně sil při hledání práce, úspěch u pohovorů a výběrových řízení! Dle mých praktických zkušeností to dnes není vůbec jednoduché ;-)

12 comments

 1. Anonymní // 14. října 2009 17:18  

  To mi připomíná článek v E15 o právníkovi (ne z Plzně, ale někde v USA), který po škole už rok a půl nemůže najít místo a nějaká personalistka mu doporučila, ať ve svém životopise úplně vynechá právnické vzdělání a pak bude lepší ho umístit. Byl prý jeden z nejlepších v ročníku, během studií zaplatil 2 miliony školné, které by teď měl splatit, kdyby dostal místo právníka, ale je krize a nikdo nepřijímá. Bral by i jakékoliv místo v administrativě, ale tam ho zase nechtějí, že bude mít velké požadavky. Síla a je vidět, že krize se opravdu nevyhýbá nikomu :-)

 2. Anonymní // 15. října 2009 8:15  

  Nejhorší to mají absolventi bez praxe, ale není absolvent jako absolvent, jak se píše např. tady: "Lidé, kteří pracují už při škole a po získání diplomu mají třeba dvouletou praxi, už by takový problém s nalezením místa mít neměli..."

  Zdroj: Přibývá mladých lidí bez práce

 3. BezPrace.info // 20. října 2009 10:56  

  "Na každé místo připadá 5-10 (někdy i více) uchazečů..."

  Dovolím si doplnit přesnější statistiky dle Jobs.cz, kde uveřejnili počet uchazečů na jedno pracovní místo, např. v oborech:

  administrativa - 58
  služby - 48
  marketing - 36
  prodej a obchod - 34
  doprava, logistika a zásobování - 33

  A prý bude ještě hůře...

 4. Anonymní // 24. února 2010 5:42  

  Dnes mi říkala paní na úřadu práce, že na jedno volné místo připadá průměrně v Praze 17 lidí!!! A to Praha je na tom ještě nejlépe z celé republiky. Někde na Moravě nebo na severu Čech to musí být ještě horší.

  Zdraví Mirka!

 5. Anonymní // 24. února 2010 8:17  

  Z mých 160 CV co jsem poslal, mám ve schránce 19 odpovědí: 1 chce životopis v AJ, 2 se mi ozvou, pokud postoupím, 16 nemám praxi/vyučení v oboru. Co s tím?

 6. Anonymní // 13. března 2010 11:37  

  Já byla na jednom pohovoru a na místo bylo 400 uchazečů, administrativa. Na kolik nabídek jsem odpovedela, to snad ani nepočítám. Co mě děsí, je fakt, že odteď nebudu mít ani korunu, mám manžela, tak ať mě živí. Někdy si říkám, jestli si nehodit mašli, je to marnej boj, hledat a hledat a nic. A tak hledám i brigady, snažím se nezmagořit, ale jde to hůř a hůř.

 7. Jobie // 13. března 2010 13:50  

  400 uchazečů na jedno místo? Tak to už musí být krize! Chápu, že asi v administrativě je největší nával zájemců, ale pro zajímavost, můžu se zeptat v jakém kraji/městě jsou takové podmínky pro uchazeče o práci?

  Jinak mě také děsí, že nebudu mít za chvíli peníze a trochu nevím, co pak budu dělat. To asi řeší každý, kdo je bez práce a každá rada drahá.

  Hodně štěstí a sil přeji!

 8. Anonymní // 14. března 2010 9:25  

  Pro Jobie: je to JM kraj, konkrétně Brno. Taky teď tak nějak nevím, z čeho budu žít. Nastoupím teď kamkoliv, a o tom to je, klidně budu dělat pomocnou sílu nebo prostě cokoliv. Přece nemůžu chtít, aby mě živil manžel? Zas tolik nevydělá, a i kdyby, ráda bych vlastní příjem. Vám taky hodně štěstí :)

 9. Anonymní // 6. dubna 2011 11:18  

  Jestli jste opravdu rodina, tak Vás manžel bude živit nejen z povinnosti, ale i rád. Vy taky vyživujete i ty tělesné orgány, které vám momentálně nejsou k velkému užitku.
  VlaM

 10. Anonymní // 5. května 2011 11:41  

  Rozeslala jsem v poslední době asi 50 životopisů, a to jen tam, kde jsem přesně splňovala jejich požadavky. Z toho mě jen 3 pozvali na pohovor, 5 mi napsalo, že vybrali někoho, kdo lépe splňuje požadavky a zbylých 40 se neozvalo vůbec! Mám praxi, umím jazyky, děti nemám, životopis mám zpracovaný profesionálem!Velmi mi vadí, že rozesílám své osobní údaje a vůbec nevím, jak je s nimi nakládáno! Mám právo dožadovat se od personalisty odpovědi?

 11. Jobie // 7. května 2011 11:42  

  Právo na odpověď od personalisty určitě žádné není, jen snad požadat o vymazání osobní údajů z jejich evidence, v případě nepřijetí.

  Každopádně, firma nebo personální agentura, která není schopna odpovědět ani nějakým frázovitým mailem, že člověk nebyl přijat např. kvůli velkému počtu uchazečů, tak nestojí vůbec za řeč. Když se totiž takhle chová k zájemcům o práci, jak se asi pak bude chovat k zaměstnancům ;-)

 12. Anonymní // 10. května 2011 22:11  

  Je dobré zvýraznit životopis a silné stránky. A zkusit hledat i jinde než na www.prace a www.jobs.cz.

Okomentovat