Každý přijímací pohovor na nové pracovní místo obsahuje kromě všech těch přijímacích otázek týkajících se naší praxe, znalostí a zkušeností, také otázku, jaký plat bychom chtěli, kolik bychom chtěli vydělávat. Týká se to samozřejmě jen pozic, kde není předem určena fixní odměna za hodinu práce nebo přesný měsíční plat.

Jaký plat požadovat u pohovoru?

Když už pošlu životopis a dostanu se až do dalšího výběrového kola, kdy mě pozvou k osobnímu pohovoru, tak ještě vůbec není vyhráno, neboť odpověď na otázku, jaký chceme plat, může všechno pokazit. Stalo se mi již několikrát a bylo úplně jedno, co jsem řekl. Pro některou firmu jsem byl moc drahý, pro druhou zase směšně levný.

Obvykle tedy na takovou otázku odpovídám, že záleží na nabídce :-)

Jednou jsem byl ale pro jednu firmu "příliš drahý", i když jsem neřekl žádnou konkrétní sumu. Ano, mysleli si, že budu moc drahý i když jsem u pohovoru žádnou sumu neřekl. Líbil jsem se jim, má praxe a znalosti byly přesně to, co chtěli, ale přesto dali přednost někomu jinému a jejich personální mi jen zavolala, že bych pro ně byl asi příliš drahý a proto vzali někoho jiného.

Byl jsem trochu v šoku právě proto, že jsem jim žádný požadavek na svůj plat neřekl a byl jsem připraven přijmout jakýkoliv i nižší plat (firma sídlila vedle v ulici, což se mi moc líbilo a pracoval bych pro ně i za nízkou mzdu).

Jak tedy odpovědět na otázku: "Jaký plat požadujete?"

Obecná rada neexistuje a jelikož jsem se již několikrát spálil, tak vím, že se moc radit nedá. Chce to ale alespoň orientačně vědět, jaké jsou platy na trhu v naší profesi, abychom na takovou otázku byli schopni odpovědět a nepřehnali moc naše očekávání ani možnosti firmy, pro kterou chceme pracovat.

Tady jsem objevil jednu orientační pomůcku na zjištění ceny naší práce. Třeba to někomu pomůže alespoň v rozhledu.

PlatoMetr - Zjistěte cenu vaší práce:

PlatoMetr - Můj plat
"PlatoMetr je součástí mezinárodního platového monitoru WageIndicator, který funguje v různích zemích Evropy, Asie, Ameriky a Afriky. Vyděláváte kolik si zasloužíte? Dozvíte se v PlatoMetru na stránkách MůjPlat.cz."

Na daných stránkách se dá najít v menu, kromě PlatoMetru, i KrizoMetr nebo Kalkulačka na přesný výpočet čistého platu, příp. další zajímavé pomůcky a statistiky týkající se platů zaměstnanců v různých oborech.

1 comments

  1. Anonymní // 13. prosince 2009 20:04  

    K tomu přehledu platů existuje ještě:
    - JobsMoney - průměrné platy ze všech oborů a lokalit v ČR.

    Chce to ale vytvoření účtu na Jobs.cz, což není moc user-friendly ;-)

Okomentovat