Mnoho užitečných informací se dá najít v článku "Co dělat při ztrátě zaměstnání" přímo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde v úvodu doporučují začít si hledat práci okamžitě.

Začít si hledat práci okamžitě doporučuji všem, hned jak se dozví od svého stávajícího zaměstnavatele, že jejich pracovní poměr bude ukončen. Čím dříve s tím každý začne, tím lépe a tím také méně starostí v budoucnu. Někomu se totiž může podařit najít nové místo ještě před skončením pracovního poměru a hned od 1. následujícího měsíce po výpovědi nebo po ukončení poměru může nastoupit do nové práce.


Jak postupovat při ztrátě zaměstnání?

Komu se nepodaří hned najít nové zaměstnání, které by navazovalo na předchozí místo, tak by měl navštívit Úřad práce v místě svého trvalého bydliště a nechat se zaregistrovat jako zájemce o práci.

V návodu u MPSV se uvádí, že již před uplynutím výpovědní doby je možno na Úřadu práce požádat o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Byl jsem ale svědkem toho, že pracovnice na Úřadu práce informovala čekající o tom, že je nemůže zařadit do evidence dříve, jak po skončení zaměstnání, že mají tedy příjít, až jim skončí pracovní poměr a budou mít s sebou všechny doklady.

Nejlepší je tedy přijít na příslušný Úřad práce ihned po skončení stávajícího zaměstnání (do 3 dnů po skončení poměru), nechat se zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání a vyplnit i žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Souběžně s tím je nutné pokračovat v hledání nového místa a nespoléhat na nějaký úřad. Registrace na Úřadu práce zajistí ale v průběhu hledání práce alespoň nějakou podporu v nezaměstnanosti. Stát také současně hradí povinné zdravotní pojištění (sociální pojištění není hrazeno, ale doba vedení v evidenci se započítává do důchodu).

(Kdo by nebyl registrován, tak by si musel sám platit povinné zákonné pojištění, kdy minimální měsíční platba pro sociální pojištění na rok 2009 činí 1720,- Kč a zdravotní pojištění 1590,- Kč. Napíšu o tom ale v samostatném příspěvku.)

Linky s kontakty na všechny Úřady práce v ČR, včetně telefonů, úředních hodin a volných pracovních míst - v databázi úřadů práce je nyní 14 278 nabídek zaměstnavatelů, které obsahují 29 347 volných míst. Takže, mnohdy stačí jen pohledat vhodnou pozici ;-)

0 comments

Okomentovat